Pierwsze okienko eliminacyjne do MŚ 2019 w koszykówce kończymy z bilansem 1-1. Po obiecującym piątkowym zwycięstwie Polski nad Węgrami, dziś dużo silniejsza Litwa niemiłosiernie zbiła naszych koszykarzy 75:55.

Energia z jaką Polacy weszli w mecz nie zwiastowała tak wysokiej porażki. W pierwszej części meczu Mateusz Ponitka oraz Łukasz Koszarek napędzali szybkie ataki, co w połączeniu ze słabą skutecznością przeciwników poskutkowało wygraniem pierwszej kwarty czterema punktami. Nasi wschodni sąsiedzi wyszli na drugą kwartę gotowi do dalszej walki. Litwini nie stracili głowy, czego nie można powiedzieć o naszej reprezentacji. Brak skuteczności zza łuku, niedokładne podania i wysoka ilość strat to elementy, które prześladowały nas już do końca spotkania. Nasi rywale zaczęli wykorzystywać niedyspozycję Polaków – zaczęli trafiać trójki, zdobywali łatwe punkty spod kosza i wyprowadzali skuteczne kontrataki do powiększania swojej przewagi.

Zobacz produkty, które wybraliśmy specjalnie dla Ciebie!

Na druga połowę meczu wyszliśmy z 13 punktową stratą. Nasi koszykarze nie mogli znaleźć odpowiedzi na świetnie broniących Litwinów, których przewaga w 3Q urosła do 17 „oczek”. Bezpieczna przewaga wypracowana na początku drugiej części spotkania już tylko rosła i w ogólnym rozrachunku przegraliśmy mecz różnicą 20 punktów.

W drużynie gospodarzy brylował dziś  Eimantas Bendzius, który zdobył 18 punktów. Kolejne dobre zawody rozegrał wchodzący z ławki Michał Sokołowski (11 pkt.), który większą część swojej zdobyczy uzbierał w drugiej połowie. W obliczu problemów z faulami Damiana Kuliga i Przemka Karnowskiego więcej czasu otrzymał dziś Jakub Wojciechowski (10 pkt.) Następne mecze biało-czerwoni rozegrają 23 i 26 Lutego – wtedy reprezentacja Polski zmierzy się z Kosowem oraz ponownie z Węgrami.

Litwa: Bendzius 18, Butkevicius 12, Girdziunas 11, Orelik 9, Kairys 6, Gailius 5, Juskevicius 4, Ławrynowicz 4, Seibutis 2, Cepukaitis 2, Vasiliauskas 2, Giedraitis 0

Polska: Koszarek 12, Sokołowski 11, Wojciechowski 10, Karnowski 6, Kulig 5, Ponitka 3, Gruszecki 3, Zamojski 2, Gielo 2, Cel 1, Matczak 0, Łączyński 0