Marc Gasol w trzeciej kwarcie trafił serię trójek i zakończył dla Niemców marzenia o półfnale EuroBasketu. To Hiszpanie byli faworytami tego starcia i w drugiej połowie podopieczni Scariolo potwierdzili różnicę klas.

NIEMCY – HISZPANIA 72:84

STATYSTYKI

Hiszpanie weszli w ten mecz opieszale. Niemcy z kolei byli mocno skoncentrowani i po kontrze zakończonej wsadem Johannesa Voightmanna prowadzili 11:2. Trener Sergio Scariolo poprosił o czas, by wyprowadzić swoich graczy z letargu, zwłaszcza w obronie. Niemcy bardzo łatwo przebijali się przez obie linie defensywy przeciwnika. W drugiej kwarcie gra dla La Roja odrobinę się ustabilizowała. Run 9:0 pomógł im przejąć inicjatywę i zmusić Niemców do reakcji. Ta opierała się głównie na hero-ballu Dennisa Schrodera. Rozgrywający próbował wykorzystać przewagę na koźle. Po 20 minutach Hiszpanie prowadzili 34:33.

Jednak drużynie mistrzów cały czas brakowało rytmu, który powinien być ich największą przewagą. Niemcy na moment odzyskali przewagę, ale cztery akcje za trzy punkty – najpierw Segio Rodrigueza, potem trzykrotnie Marca Gasola – zapewniły La Roja 12 punktów przewagi. To był decydujący moment tego meczu. Po kilku akcjach, Marc raz jeszcze przymierzył z dystansu. Kompletnie zdominował końcówkę trzeciej kwarty. Niemcy nie mieli odpowiedzi na akcje pick-and-pop z Gasolem cem odskakującym na szczyt. Przed rozpoczęciem finałowej 10-tki, zawodnik Memphis Grizzlies miał na koncie 26 oczek.

Mistrzowie w końcu wyglądali jak mistrzowie. Poprawili tempo i precyzje gry. Wykorzystali moment, w którym Niemcy opadli z sił po bronionej stronie. Zarządzanie energia podczas 40 minut meczu w trakcie tak intensywnego turnieju jest kluczowe. Dobre minuty z ławki zapewnił Willy Hernangomez. Hiszpanie nie pozwolili już Niemcom na żadne niespodzianki. Marc Gasol skończył mecz z dorobkiem 28 punktów (9/15 FG) i 10 zbiórek. Najlepszym zawodnikiem Niemiec był Schroder. 27 punktów i 8 asyst zawodnika Atlanty Hawks. W półfinale La Roja zmierzy się ze Słowenią lub Łotwą.