Wiele momentów z kariery śp. Adama Wójcika moglibyśmy przytoczyć jako przykład jego niezwykłych umiejętności i zdolności przywódczych. Przypominamy jeden z tych, który niektórzy z nas nadal mają świeżo w pamięci – mecz z Francuzami na Eurobaskecie 2007.

Adam Wójcik miał wtedy 37 lat. Były to jego trzecie Mistrzostwa Europy w karierze i rzucał w nich średnio ponad 13 punktów na mecz. Niestety, mecz z Francuzami możemy określić jako typowy dla naszej kadry na tym turnieju – świetnie spisywał się Wójcik, cała drużyna miała jednak problemy z wyżej notowanymi rywalami i ostatecznie pożegnała się z Eurobasketem po fazie grupowej. Ówczesny gracz Prokomu Trefla Sopot, z którym trzy razy z rzędu zdobywał tytuł Mistrza Polski, jako 37-latek imponował formą i z powodzeniem radził sobie z graczami pokroju Borisa Diaw czy Ronniego Turiafa. Co tu dużo mówić, cały Adam Wójcik:

Wójcik zagrał na Eurobaskecie także dwa lata później. Wtedy borykał się jednak z urazem łydki i nie widzieliśmy go na parkiecie zbyt często. W meczu decydującym o awansie przeciwko późniejszym Mistrzom Europy – Hiszpanom, Adam zdobył 6 punktów. W sumie w ciągu 20 lat gry rozegrał w reprezentacji Polski aż 149 spotkań. W każdym z nich emanował pasją do gry i zaangażowaniem godnym kapitana naszej kadry. W sumie zdobył w barwach narodowych 1821 punktów.

Grzegorz Kordylas
fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Gazeta
Czytaj także: Zmarł Adam Wójcik – prawdziwa legenda