W czerwcu rozpocznie swoje granie amerykańska liga BIG3, której pomysłodawcą i założycielem jest raper Ice Cube. W lidze zagrają byłe gwiazdy NBA, z Allenem Iversonem na czele.

 

11 stycznia w Nowym Jorku Ice Cube podpisał umowę, na mocy której 24 czerwca ruszy nowa liga – BIG3. To pewne. Mecze będą się odbywać na zasadzie – gra na jeden kosz, trzech na trzech graczy. Każdy zespół będzie miał po pięciu graczy i  trenera (jednym z nich ma być np. Gary Payton). Liga będzie się składać z ośmiu zespołów i ma być rozgrywana w różnych miastach USA w formie turniejów.  Imprezy BIG3 będą miały formę koszykarskich, ale też hip-hopowych festiwali. Tzw. sezon regularny ma trwać dziesięć tygodni, czyli całe wakacje. Mecze będą rozgrywane w soboty.

Tak Ice Cube mówi o nowym projekcie: Wymyśliłem to jako fan, który wkurza się, że jego bohaterowie, ulubieni gracze, kończą kariery i już nie grają w kosza. A przecież wielu z tych gości wciąż może to robić na wysokim poziomie, choć oczywiście nie dzień po dniu, nie w takim tempie jak w NBA.

Na Komisarza ligi Ice Cube wybrał Rogera Masona Jr’a. W BIG3 zgodziły się zagrać byłe gwiazdy NBA, w tym Allen Iverson, Chauncey Billups, Rashard Lewis, Kenyon Martin, Jermaine O’Neal, Stepnen Jackson, Mike Bibby, Jason Williams, Bonzi Wells, George Gervin, Corey Maggette i  Jose Castillo. Iverson będzie grającym trenerem jednego z zespołów.

A oto kilka ciekawostek z przepisów ligi: mecze rozgrywane będą do 60 punktów, zespół musi wygrać co najmniej 4 punktami, będzie możliwy nawet rzut za 4 punkty!

Liga ma już swoją stronę internetową, na którą zapraszam po więcej szczegółów: big3.com.

 

Fot. Michael Loccisano

Maciek Lipowiecki