Już tak wiele na temat Wunderkida zostało powiedziane, że możemy tylko podkreślać, jak bardzo jest utalentowany. Luka Doncić ma szansę dobić do statusu Drażena Petrovicia i innych wielkich europejczyków, którzy grali na poziomie NBA.

 

Luka Doncić, Real Madryt

PLUSY

– Potrafi kreować jak nikt inny w jego wieku. Ma ogromne możliwości pod kątem rozumienia gry, jej czytania i podejmowania odpowiednich decyzji. Zawsze znajdzie gracza na otwartej pozycji i to sprawia, że inni lubią z nim grać. Ma 19 lat i był najlepszym graczem Euroligi i ACB, czyli – teoretycznie – drugiej najlepszej ligi na świecie. Nie dziwmy się więc, że jest aż tak duży hype związany z jego przenosinami do NBA. Jak na młody wiek, ma dużo siły i potrafi zachować dobry balans podczas kozłowania. Bardzo trudno wybić go z rytmu. Poza tym z dużą łatwością dostaje się na linię rzutów wolnych.

– Oprócz podejmowania dobrych decyzji dla swoich kolegów, potrafi także zatrzymać kozioł i rzucić z półdystansu lub dystansu. Ma także dobrze rozwinięty floater. Na koźle potrafi być naprawdę zabójczy – wiele razy zostawiał zawodnika na kolanach. Jest bardzo cierpliwym graczem, z wysokim ilorazem inteligencji. Jest znakomity w pick-and-rollu, potrafi dostosować rytm do zachowania kolegi. W defensywie szybko zmienia pozycję, ale w gruncie rzeczy defensywę Doncicia w stu procentach przetestuje dopiero NBA i intensywność, z jaką będą grali przeciwko niemu przeciwnicy.

Zobacz produkty, które wybraliśmy dla Ciebie!

MINUSY

– Może mieć sporo problemów z zatrzymaniem rywala na koźle, zwłaszcza gdy ten będzie dysponował szybkim pierwszym krokiem. Rzadko udziela pomocy w obronie, trudno mu wyczuć odpowiedni moment. Czasami zbyt łatwo odpuszcza, pozwalając przeciwnikowi na łatwą penetrację. Poza tym momentami jest za bardzo rozemocjonowany. Złość wpływa na jego koncentrację. Rzekomo generalni menedżerowie NBA nie mają pewności, czy poradzi sobie z emocjami. Od pierwszych meczów na parkietach najlepszej ligi świata będą na niego skierowane oczy wszystkich.

– W ostatnim sezonie średnio radził sobie za trzy, trafiając 31%. Niewykluczone, że defensywa będzie go zachęcała do rzucania z dystansu, dlatego obrońcy mogą przechodzić pod zasłoną. Jeden z elementów, nad którym Luka musi mocno popracować w NBA, która ostatnie lata spędziła na wywyższaniu rzutu 3-punktowego. Ma także problem z kończeniem akcji na obręczy, często boi się czapy. Intensywność, szybkość i siła, z jaką gra się w Stanach może go początkowo zaskoczyć, ale Doncić ma odpowiednie predyspozycję, by z czasem dostosować się do tego, czego będą się od niego domagać.

Zobacz także: Doncić zdąży na draft
fot. http://www.gigantes.com
Michał Kajzerek
@mkajzerek