Temat DeMarcusa Cousinsa to jeden z najbardziej gorących wątków nadchodzącego offseason. Gwiazdor New Orleans Pelicans po raz pierwszy w karierze stanie się wolnym agentem i będzie mógł ustalić nowe warunki z dowolną drużyną. Czy zostanie z Nowym Orleanie?

 

Historią ostatnich dni w amerykańskich mediach była rzecz, na którą większość z nas nie zwróciłaby nawet uwagi. Od czego są jednak ciekawscy internauci i serwisy plotkarskie – DeMarcus Cousins przestał obserwować fanpage Pelicans na Instagramie! Aby to zrobić wystarczy jedno kliknięcie. Fala zdarzeń, które za sobą pociągnie, może być jednak ogromna. I tak wchodząc na mniej lub bardziej poważne amerykańskie serwisy sportowe, niemal wszędzie dało się zauważyć informację, że DMC myśli o przeprowadzce. W rozmowie z Marciem J. Spearsem z The Undefeated, Cousins skomentował całą sytuację:

Powód, dla którego przestałem obserwować tę stronę był jeden – wszedłem w fanpage i zobaczyłem artykuł o tym, czy Pelicans powinni podpisać ze mną kontrakt, czy puścić mnie wolno. Nie chcę zawracać sobie głowy takimi rzeczami, więc go odznaczyłem, tyle. Nagle zauważyłem, że zrobił się wokół tego szum. Dlaczego przestał obserwować Pelicans?! Stary, nawet nie wiedziałem, że można zobaczyć coś takiego na Instagramie. Nie wiedziałem, że mogę sprawdzić kto przestał kogo obserwować. Dlaczego to zrobiłem? Jestem dorosły, mogę robić, co chcę.

Na szczęście reszta rozmowy upłynęła na bardziej poważnych tematach. Cousins przyznał, że po zakończeniu play-offs nie rozmawiał jeszcze z kolegami z drużyny, ani nie dyskutował z nikim na temat swojej przyszłości. Zapytany o swój stan zdrowia odpowiedział:

Moim głównym celem jest powrót do gry od początku przyszłego sezonu. Zobaczymy jak będzie, ale pracuję nad tym. Doktorzy nie dają mi póki co dokładnej odpowiedzi, ze względu na to, jak wiele czasu zostało, ale też jak wiele potrzeba, by wrócić do pełni sił. Mam nadzieję, że wrócę na obóz przygotowawczy.

Zerwanie ścięgna Achillesa wykluczyło Cousinsa z reszty sezonu 2017/2018. Anthony Davis przed rozpoczęciem play-offs mówił o tym, że drużyna z DMC w składzie byłaby kandydatem do mistrzostwa, po czym Pels rozbili Portland Trail Blazers i potrafili postawić twarde warunki Golden State Warriors, którzy ostatecznie okazali się być jednak poza ich zasięgiem. Sceptycy uważają, że drużyna radziła sobie lepiej bez swojego środkowego.

To głupie. Nie wydaje mi się, żeby ktokolwiek w szatni tak myślał. Nie odmawiam umiejętności moim kolegom z drużyny, stanęli na wysokości zadania, ale właśnie to starasz się zrobić, gdy okoliczności nagle się zmieniają. Jestem z nich bardzo dumny. Nie można byłoby obwiniać ich, gdyby spisali sezon na straty, ale tego nie zrobili. Wrzucili kolejny bieg i zakończyli sezon bardzo mocno. Jestem bardzo szczęśliwy.

Jednocześnie przyznaje, że zanim doznał kontuzji, drużyna wyglądała jeszcze mocniej.

To było przerażające – w tamtym momencie uważaliśmy, że możemy walczyć z każdą drużyną w NBA. To szalone, bo pamiętam jak Rajon Rondo przyznał Stary, to działa. Sposób, w jaki się zgraliśmy i jak współpracowaliśmy był niesamowity. Pamiętam dokładnie tamte słowa. Wyglądało to świetnie, a potem wiadomo, stało się.

To jakie plany na lato, Panie Cousins?

Wiem, że moi koledzy z drużyny chcą mnie z powrotem, ale to jest biznes. Ludzie z zarządu będą starali się podjąć najlepszą decyzję dla organizacji. Zobaczymy co sie wydarzy. Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie, nie rozmawiałem z zarządem.

[…]

To mój pierwszy raz na rynku wolnych agentów, ale trochę siedzę w tym biznesie. Wiem jak sprawy się mają. Nie będę miał o nic żalu ani nic z tych rzeczy. Podejmę najlepszą decyzję dla siebie i wierzę, że drużyny, z którymi będę rozmawiał także.

[…]

Nie planuję z niczym się spieszyć. Zrobię to, co najlepsze dla DeMarcusa Cousinsa. Zobaczymy, co to przyniesie. Na ten moment nie wiem nic. Czy chciałbym wrócić do Nowego Orleanu? Jestem na to bardzo otwarty. Uwielbiam to, co tu stworzyliśmy i to, co stało się po tym jak wypadłem z gry. Chciałbym być tego częścią, ale koniec końców każdy zrobi to, co dla niego najlepsze.

Cała rozmowa do przeczytania TUTAJ – szczerze polecam.

Gdzie widzielibyście DeMarcusa Cousinsa w następnym sezonie?

Grzegorz Kordylas
fot. Derick E. Hingle-USA TODAY Sports
Czytaj także: Cavs czy Rockets? Kto ma większe szanse na Finały NBA?