NBA chce walczyć z tankowaniem! Czy draft 2019 będzie ostatnim draftem do NBA wg starych zasady?

 

Jak donosi Adrian Wojnarowski, w przyszłym tygodniu ma dojść do spotkania na linii NBA – Właściciele klubów w sprawie reformy loterii draftu. Jak wielokrotnie wspominał komisarz Adam Silver, władze ligi chcą ukrócić „tankowanie”. Głównym instrumentem tych zmian ma być zmniejszenie szans na wylosowanie „jedynki” w drafcie przez najgorsze zespoły w danym sezonie regularnym.

NBA ma zaproponować wyrównanie szans dla trzech najgorszych drużyn, w taki sposób by wszystkie miały mniej więcej te same szanse na wylosowanie pierwszego wyboru w drafcie. W obecnie panującym systemie najgorsza drużyna po sezonie regularnym ma 25% szans wybierania z najwyższym wyborem. Natomiast piąta, najgorsza, drużyna ma 8.8% szansy.

Zobacz produkty, które wybraliśmy dla Ciebie!

Zdaniem Adama Silvera wyrównanie szans w drafcie może zakończyć sadzanie zdrowych zawodników na półmetku sezonu regularnego. Co za tym idzie, spotkania rozgrywane w kompletnych składach mają być ciekawsze dla kibiców.

Planowana zmiana zasad losowania draftu miałaby nastąpić w 2019 roku.

NBA wprowadziła loterię draftu w 1985 roku, jednak przez lata udoskonalano sposób losowania i dopiero w 1993 r. wprowadzono system, który działa do dziś.

Zobacz także: Łotwa w gazie! Trafili 60% trójek
fot. nba.com
Michał Górny