Nie tylko amerykański Forbes chwali się najbardziej wpływowymi sportowcami świata. Polskie wydanie postanowiło przygotować podobną listę i bardzo wysoko znalazł się nasz jedynak w NBA – Marcin Gortat.

 

– Lista 50 Najbardziej Wpływowych Ludzi w Polskim Sporcie powstaje w oparciu o dwie składowe: analizę oddźwięku społecznego, czyli rozpoznawalności, wizerunku i medialności ludzi polskiego sportu, oraz ocenę 16 ekspertów z rynku sportowego – czytamy na Forbes.pl – Spośród ponad 200 kandydatów wybieramy tych, którzy w największym stopniu przyczyniają się do osiągania sukcesów przez polskich sportowców, promują aktywność fizyczną, wywierają wpływ na organizowanie wydarzeń sportowych i funkcjonowanie instytucji sportowych, a także wspierają finansowo polski w skrócie. W skrócie: najpotężniejszych ludzi w polskim sporcie.

*pełna lista tu

Działalności Marcina Gortata nie trzeba szczególnie przedstawiać, bo wielokrotnie informowaliśmy o różnego rodzaju aktywnościach, które Polak organizuje za sprawą swojej fundacji. Letnie campy w całej Polsce, skills challenge, szkoły mistrzostwa sportowego i wielu, wielu wiernych młodych fanów, którzy chcą uczestniczyć w każdym wydarzeniu organizowanym przez Marcina i jego ludzi. Nic więc dziwnego, że środkowy Washington Wizards znalazł się tak wysoko na liście najbardziej wpływowych sportowców Polski.

Zobacz produkty, które wybraliśmy dla Ciebie!

Pozycji Zbigniewa Bońka, Adama Małysza czy Roberta Lewandowskiego nie trzeba tłumaczyć. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że Gortat chce pozostać pro-społeczny także po zakończeniu kariery, na szczycie tej listy zapewne będziemy go oglądać rokrocznie. Na razie środkowy skupia się na grze w NBA, które najbardziej wpływa na jego markę oraz prestiż. Gortat w 19 meczach bieżącego sezonu notował na swoje konto średnio 10,3 punktu, 9,1 zbiórki trafiając 56,8 FG%. Wizards z bilansem 10-9 są na 7. miejscu w tabeli wschodniej konferencji.

Zobacz także: Przypominajka od Townsa
fot. Wojciech Figurski / 058sport.pl
Michał Kajzerek
@mkajzerek