W sierpniu 2016 roku, Giannis Antetokounmpo podpisał z Milwaukee Bucks kontrakt wart 100 milionów dolarów. Teraz przedstawiciele greckiej kadry uważają, że to właśnie ta umowa, a nie stan zdrowia zawodnika, była najważniejszym czynnikiem przy odsunięciu Antetokounmpo od Eurobasketu.

 

W piątek Giannis Antetokounmpo oświadczył za pośrednictwem Facebooka, że nie zagra na zbliżających się Mistrzostwach Europy. Dołączył tym samym do takich graczy, jak Tony Parker, Nicolas Batum, Danilo Gallinari, Nikola Jokic, czy Rudy Gobert, którzy z różnych powodów opuszczą Eurobasket. Dziś z udziału w turnieju wykluczony został także Milos Teodosic.

Grecka federacja nie pozostała jednak obojętna na fakt, że to lekarze Milwaukee Bucks zdiagnozowali problemy z kolanem Greek Freaka. Po opublikowaniu przez zawodnika informacji o swojej absencji, federacja wystosowała własne oświadczenie:

Oświadczenie Milwaukee Bucks i Giannisa Antetokounmpo, za pośrednictwem social media z dalekich Chin, a nie według oficjalnych zasad, odnośnie jego absencji na Eurobaskecie smuci nas, ale nie dziwi.

Szereg wskazówek przekonał nas o istnieniu dobrze zorganizowanego i świetnie rozegranego planu ekipy Antetokounmpo z NBA. Odbyło się to za pozwoleniem, jeśli nie namawianiem przez ligę NBA i doprowadziło do ogłoszenia przez Giannisa, że nie jest już częścią kadry.

Sekretarz generalny greckiej federacji, Takis Tsagronis, wypowiedział się o sprawie także za pośrednictwem TV ERT:

Ze swojej strony zrobiliśmy wszystko, by nie dostarczyć Bucks żadnych wymówek. Prześwietliliśmy nogę Giannisa i była zdrowa. To, o czym donoszą Bucks to nie rzeczywistość – coś innego jest tu na rzeczy.

Słowa oskarżające klub, a nawet samą ligę NBA to bardzo poważne zarzuty. Liga szybko odniosła się do zastrzeżeń greckiej federacji i za pośrednictwem Associated Press oświadczyła:

NBA i Milwaukee Bucks postępowali według protokołu zgodnego z umową na linii NBA-FIBA. Giannis ma kontuzję potwierdzoną przez wiele różnych testów i każdy zarzut, który zakłada, że jest inaczej, jest fałszywy.

Bucks twierdzą, że Giannis skarżył się na bóle w kolanie podczas treningów z kadrą i zwrócił się z tym problemem do klubu. Zawodnik ma w tym tygodniu wrócić do Milwaukee i rozpocząć rehabilitację przed obozem przygotowawczym, który rozpocznie się za około 5 tygodni.

Czytaj także: Kadra przed turniejem w Legionowie
fot. FIBA
Grzegorz Kordylas