Polska awansowała do grupy z Wenezuelą, Argentyną i Rosją. Z Wenezuelą już nie zagramy, bo liczy się mecz z pierwszej rundy. Przybliżamy Wam, jak wyglądają zasady awansu do ćwierćfinału Mistrzostw Świata.

W pierwszej rundzie mamy osiem grup – z każdej awansują dwie najlepsze drużyny, które trafiają do kolejnych grup stworzonych w ten sposób:

1. A-B
2. C-D
3. E-F
4. G-H

Zespoły z miejsc 3 i 4 każdej grupy pierwszej fazy, powalczą o miejsce 17-32. Bilans z wszystkimi drużynami z pierwszej fazy liczyć się będzie w drugiej, w której odbędzie się łącznie 16 meczów – dwa na zespół i cztery na grupę. Każdy gra przeciwko drużynom, z którym nie grał w pierwszej rundzie. Dwie najwyżej sklasyfikowane ekipy z drugiej fazy awansują do ćwierćfinału. Drużyny z miejsc 3 i 4 powalczą o miejsca 9-16. 

Czy jedna wygrana w drugiej fazie da nam awans? Może, ale nie musi, zależy od wyników pozostałych rywalizacji. Wariantów jest naprawdę dużo. Mogą decydować małe punkty, a z Wenezuelą mamy +11. Reszta zależy od tego, jak skończy się mecz z Rosją i Argentyną. Na ten moment nie ma co kalkulować. Trzeba wygrać z Rosją i poczekać na wynik drugiego spotkania, by mieć pewność, co do awansu. 

Z kim natomiast możemy się ewentualnie zmierzyć w ćwierćfinale? Z Hiszpanią lub Serbią…

Zobacz także: Wiemy, kiedy zagramy z Rosją
fot. Andrzej Romański / PZKosz
Michał Kajzerek
@mkajzerek