To był mecz, w którym Hiszpanów zabrakło, po prostu. Goran Dragić, Luka Doncić i reszta zespołu Igora Kokoskova zaprezentowała tak znakomitą koszykówkę, że aktualni mistrzowie nie wiedzieli, co robić.

HISZPANIA – SŁOWENIA 72:92

STATYSTYKI

Drużyny zaczęły mecz wymianą ciosów. Słowenia wyszła jednak na prowadzenie 13:8 po lay-upie Luki Doncicia. Ekipa Igora Kokoskova wyglądała na bardziej skoncentrowaną w pierwszych minutach. Po kolejnym znakomitym podaniu Doncica, Aleksej Nikolić powiększył przewagę swojej drużyny do 6 oczek. Sergio Scariolo potrzebował zmienić piątkę, bowiem wyjściowy skład nie dostarczyła tego, czego trener oczekiwał. Końcówka kwarty to chwila geniuszu Gorana Dragicia. Na kilka sekund przed końcem, lider Słowenii przebiegł kilka metrów i trafił trójkę z faulem na 25:19 dla swojej drużyny po 10 minutach.

W drugiej kwarcie La Roja próbowała wrzucić wyższy bieg, przyspieszając grę i szukając swoich przewag. Deprymująca była jednak kolejna trójka Doncica. Luka na 4 minuty przed końcem połowy przebiegł na lewe skrzydło i celnie przymierzył o tablicę za trzy. Po chwili rozluźnienia w obronie Słowenii, Pau Gasola skończył kontrę wsadem i różnica zmalała do 2 oczek. Mistrzowie Europy przyzwyczaili rywali, że potrzebują kilku minut, by zyskać odpowiedni rytm. Kokoskov poprosił o czas i Słowenia odpowiedziała runem 7:0! Na przerwę Słowenia schodziła z prowadzeniem 49:45. Doncić miał na koncie 5 zbiórek, 5 asyst i 8 oczek.

Na otwarcie trzeciej dziesiątki bracia Gasol spudłowali po rzucie z dystansu. La Roja przez pierwsze trzy minuty nie potrafiła znaleźć drogi do kosza. Kolejna ucieczka Słoweńców i przy +10 dla rywala, Scariolo poprosił o przerwę. Dobre minuty w obronie zapewnił Gasper Vidmar, dwukrotnie łapiąc Hiszpanów na przewinieniach w ataku. Środkowy od początku turnieju był bardzo mocnym punktem swojej drużyny. W międzycasie na 4 minuty przed końcem kwarty, Marc Gasol złapał swój czwarty faul. Po trójce Randolpha i akcji z faulem Zigi Dimeca, Słowenia prowadziła 68:52! Arena w Stambule huczała z ekscytacji.

Hiszpanie zadowalali się nieprzygotowanymi pozycjami. Wyglądali na zaskoczonych tym, czym Słowenia w nich uderzyła. Tymczasem Doncicowi przed ostatnimi 10 minutami brakowało 2 zbiórek i 2 asyst do triple-double. Jego koledzy byli wręcz przepełnieni energią, zostawiając wszystko po obu stronach parkietu. Hiszpania była deklasowana. Po trójce Gorana Dragicia na 6 minut przed końcem, Goran powiększył przewagę do 21 punktów. Na dwie minuty przed końcem Hiszpanie zrezygnowali. Doncić był blisko, ale ostatecznie musiał się zadowolić linijką 11 punktów, 12 zbiórek oraz 8 asyst. 15 oczek Anthony’ego Randolpha i 15 Gorana Dragicia. W finale Słowenia zagra z Rosją lub Serbią.