Musicie go kojarzyć – jedna z najbardziej charakterystycznych postaci w historii NBA. Manute Bol był WIELKIM koszykarzem, zarówno wzrostowo, jak i pod kątem swoich umiejętności. Ale do tej pory nie wiadomo, ile naprawdę miał lat.

 

Manute Bol zmarł w 2010. Jego syn – Bol Bol, jakichś czas temu zadeklarował się do gry w Uniwersytecie Oregonu. Niewykluczone, że nawet on nie ma pewności, ile ojciec miał dokładnie lat. NBA nigdy jej nie miała, gdy Manute wchodził do ligi. To Kevin Mackey – były trener Cleveland State miał zadecydować o dacie urodzin Bola.

– Wpisałem 16 października 1962, bo tak naprawdę nikt nie wiedział, ile on ma lat – wspomina Mackey, który obecnie pracuje jako skaut dla Indiany Pacers.

Według byłego szkoleniowca, Bol prawdopodobnie był znacznie starszy i w NBA mógł grać nawet po 50-tce. Trudno w te rewelacje uwierzyć, ale biorąc pod uwagę nietypową naturę Hall-Of-Famera, niczego nie można być w stuprocentach pewnym. Według oficjalnych danych, Bol grał dla Washington Bullets, Golden State Warriors i Philadelphii 76ers mając 20+/30+ lat.

– Całe Cleveland State było zafascynowane Manute, dlatego ludzie z biura imigracyjnego byli w stanie przymknąć oko na pewne kwestie – dodaje Mackey. – Sądzę, że gdy ustalaliśmy datę jego urodzin, mógł mieć prawie 40 lat. Naprawdę w to wierzę, choć nigdy się tego nie dowiemy – dodaje.

Bol ostatecznie nie zagrał dla Cleveland State. Po krótkiej przygodzie z Uniwersytetem Bridgeport, w 1985 Bullets wyselekcjonowali go w drafcie z 31 numerem.

Zobacz także: Świetny KCP
fot. AP Photo
Michał Kajzerek
@mkajzerek