Kiedy cztery lata temu Danny Ainge oddawał do Brooklyn Nets Paula Pierce’a i Kevina Garnetta, mało kto podejrzewał, że ta historia zakończy się happy endem. Tymczasem C’s, Finaliści Konferencji Wschodniej, otrzymują od losu prezent w postaci pierwszego numeru w Drafcie. Co mogą z nim zrobić?

 

To były dobre 24 godziny dla organizacji Boston Celtics. Najpierw, po heroicznych wyczynach Isaiaha Thomasa i Kelly’ego Olynyka, wygrali Game 7 z Wizards i awansowali do Finałów Konferencji. Niemal równo dobę później okazało się, że Celtics wygrali także loterię draftową.

C’s mieli prawa do picków Brooklyn Nets w latach 2014 i 2016. Przed nimi jeszcze jeden wybór w pierwszej rundzie, który pierwotnie należy do ekipy z Nowego Jorku. Nets mieli najgorszy bilans w lidze w tym sezonie i to, że wylosują ,,jedynkę” było prawdopodobne w 25%. Teraz Celtics mają wiele możliwości i, co najlepsze, wiele czasu do namysłu.

Sprawdź produkty, które wybraliśmy dla Ciebie!

Mogą wybrać znakomitych rozgrywających w osobie Markelle Fultza, czy Lonzo Balla. Tym samym mają możliwość do ekipy, która już jest znakomita, dołączyć młodego zawodnika, który w systemie Brada Stevensa będzie mógł nabierać doświadczenia, by z czasem stać się liderem drużyny (wersja optymistyczna). Na pozycji rozgrywającego jest już kandydat do MVP – Isaiah Thomas, oraz genialny w defensywie Marcus Smart. C’s mogą mieć więc luksus nadmiaru utalentowanych graczy na pozycji PG.

Jest też druga opcja. Taka, która elektryzuje fanów Boston Celtics, gdy tylko wspomina się o niej w mediach. Ta opcja to wymiana picku na jedną z gwiazd ligi, które w obecnym off season mogą zmienić klub. Tym samym C’s mogą stać się superdrużyną i od przyszłego sezonu dołączyć do grona faworytów do tytułu.

Po kogo mogą sięgnąć? Nagłówki opanowane są oczywiście przez dwa nazwiska – Jimmy Butler i Paul George. Każdy z nich przeszedł w minionym sezonie huśtawkę nastrojów, która mogła dopełnić czary goryczy po kilku latach bez sukcesów w Chicago i Indianie. Dla Bulls i Pacers, wymiana swoich gwiazd na #1 pick w Drafcie to prawdopodobnie najlepsze, co mogą zrobić, jeśli George i Butler zdecydują się odejść. Do wzięcia będzie też Blake Griffin i Gordon Hayward. Pytanie, czy któryś z nich jest gotów na zmianę drużyny i przeniesienie się na Wschód.

Jeśli C’s zdecydują się wymienić pick w drafcie, kogo Waszym zdaniem powinni pozyskać?

Bez względu na decyzję włodarzy klubu, Celtics nie mogą być w tej sytuacji stratni. Nie ważne, czy zdecydują się postawić na draft i włączenie młodej gwiazdy do zespołu, czy wybiorą aktywność na rynku transferowym, to Danny Ainge ma tego lata najwięcej asów w talii. Reszta ligi może tylko przypatrywać się temu, co zrobi.

Nadchodzą tłuste lata w Bostonie?

Grzegorz Kordylas
@NBAwithGK
fot. twitter.com/celtics
Czytaj także: Game 1. Jak zatrzymać LeBrona Jamesa?