Trzeci najbardziej utytułowany zawodnik w historii NBA. Autor największej ilości minut, punktów, trafionych rzutów w barwach Boston Celtics. W nocy z czwartku na piątek odeszła od nas prawdziwa legenda. Człowiek, którego na parkiecie i poza nim cechowała wielka klasa.

 

Był nie tylko świetnym kolegą z drużyny i wspaniałym człowiekiem. Był dla mnie jak rodzina.

Tak Johna Havlicka, jednego z najlepszych zawodników w historii NBA, pożegnał Bill Russell. Tylko on i Sam Jones mają na swoim koncie więcej tytułów mistrzowskich, niż słynny Hondo. Havlicek mógł pochwalić się ośmioma tytułami, w tym czterema zdobytymi w pierwszych czterech latach zawodowej kariery. Na przestrzeni 16 lat bycia Celtem, stał się autorem wielu zagrań, które wspominamy do dziś, na czele ze słynnym przechwytem, który zapewnił Celtics awans do Finałów w 1965 roku.

W oficjalnym oświadczeniu klubu z Bostonu czytamy:

John Havlicek to jeden z najbardziej utytułowanych zawodników w historii klubu i autor wielu z najważniejszych zagrań w historii organizacji. Zarówno na parkiecie, jak i w lokalnej społeczności był wielkim mistrzem, zdobywcą 8 pierścieni i tytułu MVP Finałów, jednocześnie dzierżąc rekord w punktach i rozegranych meczach dla Celtics. Wybrany do 50 najlepszych zawodników w historii NBA, Galerii Sław NBA, oraz uhonorowany zastrzeżeniem numeru 17 pod kopułą TD Garden. Jego znakiem rozpoznawczym było bezwzględne poświęcenie dla drużyny. Był wspaniałomyślny i hojny, dla najbliższych i dla tych, którzy byli w potrzebie. Przez trzy dekady poświęcał się zbieraniu środków na The Genesis Foundation for Children. Był taktowny, pokorny i miłościwy. Był mistrzem w każdym tego słowa znaczeniu. Razem z jego rodziną, przyjaciółmi i fanami, łączymy się w bólu, a zarazem dziękujemy za całą radość i inspirację, którą nas obdarzył.

Havlicek miał 79 lat. Od kilku lat zmagał się z chorobą Parkinsona.

Przy okazji, ciekawa statystyka:

RIP HONDO (1940-2019)Only two players in NBA history have scored at least 26,000 career points, grabbed at least 8,000 rebounds and dished out at least 6,000 assists: LeBron James and John Havlicek

Opublikowany przez Ballislife Czwartek, 25 kwietnia 2019

Dziękujemy Hondo!

Grzegorz Kordylas
fot. Rich Pilling, NBAE/Getty Images
Czytaj także: Rockets lecą do Oakland!