FIBA po zakończeniu Mistrzostw Świata opublikowała nowy ranking, który jest historycznie dobry dla reprezentacji Polski. Ta po awansie do najlepszej ósemki świata, znacząco podskoczyła. Nie będzie łatwo tego miejsca utrzymać.

Reprezentacja Polski w zestawieniu z poprzednim rankingiem awansowała aż o dwanaście miejsc, ostatecznie plasując się na 13. pozycji w światowym rankingu. To sugeruje, że z naszą rodzimą koszykówką nie jest tak źle. Polacy zagrają jeszcze w turnieju o miejsce na Igrzyskach Olimpijskich. Rywalizacja odbędzie się pomiędzy najlepszymi, którzy nie zdołali awansować poprzez Mistrzostwa Świata. Nie powinniśmy liczyć na awans, ale to dla Polaków kolejna szansa na zebranie cennego doświadczenia w utrwalaniu kolektywu, jakim obecnie dysponujemy. Warto byłoby przeciągnąć sukces MŚ dalej. Przed turniejem plasowaliśmy się na 25. miejscu. Poniżej pełna lista krajów, które powalczą o IO w Tokio.

Zabawne, że w rankingu wyprzedziliśmy Chorwację, Turcję, Niemcy, czy nawet Słowenię – aktualnego mistrza Europy. Na czele cały czas Amerykanie i to pomimo dramatycznego turnieju w Chinach. Nie da się mimo wszystko do tego stopnia umniejszyć pozycji drużyny, która w przekroju ostatnich kilkunastu lat gniotła wszystkich. Hiszpania siedzi im mimo wszystko na ogonie. Aktualni Mistrzowie Świata zapewne spróbują poprawić swoją pozycję w trakcie przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich, do których przystąpią w roli głównego faworyta. Amerykanie pojadą tam bronić złota.

USA na 1. miejscu od MŚ z 2010 roku. Na podium znalazło się także miejsce dla Australii, która ostatnie mistrzostwa skończyła bez medalu. FIBA w obliczaniu pozycji bierze pod uwagę zazwyczaj osiem lat wstecz i w ten sposób zlicza punkty. TU PEŁEN RANKING

Zobacz także: Przed sezonem – Cavs
fot. fiba.basketball
Michał Kajzerek
@mkajzerek