Michael Jordan właśnie przeznaczył 7 milionów dolarów na budowę dwóch klinik w biednych dzielnicach Charlotte. Jest to największy do tej pory datek, jaki były zawodnik Bulls i Wizards przeznaczył na cele charytatywne.

 

Sieć Novant Health, w skład której wchodzi 15 szpitali i ponad 350 przychodni lekarskich, została beneficjentem gestu Michaela Jordana. Novant Health Michael Jordan Family Clinics, bo tak nazywać będą się dwa ośrodki, które powstaną w Charlotte, mają zostać wybudowane do 2020 roku. Kliniki mają być przeznaczone dla osób mieszkających na północy miasta, będącej najgęściej zaludnioną i jedną z najbiedniejszych okolic w Charlotte.

MJ od zawsze czuje się związany z Północną Karoliną. W 2014 roku uczelnie Harvard i University of California opublikowały raport, z którego wynikało, że ze wszystkich dużych miast w USA to dzieci w Charlotte mają najmniejsze szanse na wydostanie się z dzielnic biedy. Spowodowało to lawinę komentarzy i reakcji ze strony lokalnego środowiska. Opracowano nawet specjalny program pomocy. Sam Jordan czuł jednak, że powinien zrobić coś także na własną rękę i wraz z rodziną pomóc miastu. W zeszłym tygodniu napisał otwarty list do Jeffa Bezosa, właściciela firmy Amazon, by właśnie w Charlotte postawił drugą placówkę firmy, w której zatrudnienie znajdzie podobno nawet do 50 000 osób.

Wybór firmy Novant nie jest przypadkiem – jest to oficjalny partner Charlotte Hornets (wcześniej Bobcats) od 2004 roku, dbający o zdrowie zawodników. Zakłada się, że w ciągu 5 lat, kliniki Jordana zaopiekują się około 35 000 dzieci i dorosłych, którzy dotychczas nie mają dostępu do podstawowej opieki medycznej.

W zeszłym roku Jordan wsparł Narodowe Muzeum Historii i Kultury Afro-Amerykańskiej w Waszyngtonie, kwotą 5 milionów dolarów.

Ma gest.

Grzegorz Kordylas
fot. AP Photo/Chuck Burton
Czytaj także: Rakuten i NBA z nową umową partnerską