Oczywiście nie chodzi tu o robienie z ligi ekipy staruszków (choć jeden taki podobno kiedyś biegał po parkietach). Przez 50+ rozumiemy w tym przypadku zawodników z career-high powyżej pięćdziesięciu punktów w jednym meczu. 

Zobacz produkty, które wybraliśmy specjalnie dla Ciebie!

A lista aktywnych graczy z tego typu rekordem w obecnym okresie jest naprawdę długa, bo znajduje się na niej aż 25 zawodników! Najwięcej meczów ma na koncie nie kto inny tylko LeBron James. Król może poszczycić się jedenastoma występami, w których zdobył powyżej 50 punktów.  Następny na liście, James Harden osiągnął tę sztukę sześciokrotnie. Po pięć tego typu meczów możemy wpisać na listę osiągnięć Stepha Curry’ego i zeszłorocznego MVP sezonu, Russella Westbrooka. Czterokrotnie pięćdziesiątkę przebili Melo Anthony i KD. Damian Lillard, Jamal Crowford i Dwyane Wade dobili do tego wyniku trzy razy w ciągu swoich zawodowych występów. Dwa mecze 50+ mają na koncie Nowitzki, Butler, Thompson, Irving, Carter, Cousins i Davis, natomiast reszta wymienionych poniżej zawodników tylko raz przekroczyła próg pięćdziesięciu punktów.

LeBron James (61)
James Harden (56)
Russell Westbrook (58)
Stephen Curry (54)
Carmelo Anthony (62)
Kevin Durant (54)
Damian Lillard (59)
Jamal Crawford ( 52)
Dwyane Wade (55)
Dirk Nowitzki (53)
Jimmy Butler (53)
Klay Thompson (60)
Kyrie Irving (57)
Vince Carter (51)
DeMarcus Cousins (56)
Anthony Davis (59)
Kevin Love (51)
Tony Parker (55)
Devin Booker (70)
Terrence Ross (51)
Kemba Walker (52)
Corey Brewer (51)
John Wall (52)
Isaiah Thomas (52)
Bradley Beal (51)

Przy nazwisku każdego ze strzelców widnieje jego career-high w punktach a klikając w wybrane nazwisko można obejrzeć skrót każdego z rekordowych występów. Czy któreś z nazwisk na liście jest zaskoczeniem? Na uwagę na pewno zasługuje niedawny występ Bradleya Beala, który pod nieobecność swojego rozgrywającego musiał wziąć sprawy w swoje ręce. Strzelecka eksplozja Klaya Thompsona to również coś, co będziemy wspominać jeszcze przez lata.

Zobacz produkty, które wybraliśmy specjalnie dla Ciebie!

Dla porównania, rekordzistą All-time tego typu meczów jest Wilt Chamberlaine, który tej sztuki dokonał… 118 razy! Drugi na liście jest MJ. Jego powietrzność przekroczył barierę 50 punktów 31 razy. Ostatni na podium znalazł się Kobe Bryant z 25 tego typu meczami. LeBron James jest na szóstym miejscu razem z Allenem Iversonem. Od Bryanta dzielą ich rekordy Elgina Baylora (17 meczów) i Ricka Barry’ego (14). Do osiągnięć Wilta raczej trudno będzie się kiedykolwiek, komukolwiek zbliżyć, ale myślicie, że ktoś kiedyś przebije drugiego na liście Michaela Jordana?

Zobacz także: LeBron znów ważniejszy od Lue!

Rafał Draganowski

Fot. Cavsnation