8 drużyn pozostało w walce o tytuł Mistrza Europy na Eurobaskecie 2017. Faworytem do złota pozostają Hiszpanie. Dziś czekają na nich Niemcy z Dennisem Schroderem na czele. Czy rozgrywający Hawks będzie w stanie przebić ścianę, która od początku turnieju pozostaje nienaruszona?

 

17:45 Hiszpania – Niemcy

Ćwierćfinały zaczynamy od mocnego uderzenia i świetnego match-upu – Dennis Schroder vs Ricky Rubio. Rozgrywający Hawks, który notuje średnio 23 punkty i 5 asyst na mecz, pokazał na tym turnieju, że nie boi się brania na siebie odpowiedzialności w najważniejszych momentach, a dzisiejszy pojedynek z obrońcami tytułu będzie z pewnością największym wyzwaniem na Eurobaskecie. Niemcy już dwukrotnie musieli przełknąć gorycz porażki, ale ani Izraelczyków, ani Litwinów, którzy do tych porażek się przyczynili, nie ma już na turnieju.

Patrząc realnie – Niemcy musieliby rozegrać mecz życia, by pokonać Hiszpanów. La Roja mieli trochę problemów w potyczce z Turkami, ale gospodarzom turnieju nie starczyło sił, by braci Gasol i spółkę utrzymać w ryzach przez pełne 40 minut. Trener Turków robił co mógł, by zaskoczyć Hiszpanów w obronie, ale mając za rywali tak dobrze wyszkolonych technicznie, szybkich i doświadczonych zawodników, naprawdę trudno wymyślić coś, by kontrolować mecz. Energia Schrodera będzie kluczem. To on poprowadził kluczową kontrę, w której przechwycił piłkę, a następnie dostarczył ją do Daniela Theisa, by skompletować comeback Niemców w meczu z Francuzami. Zdziesiątkowana Francja to jednak nie to samo, co Hiszpania w pełnym składzie. Bracia Gasol i Willy Hernangomez zapewniają przewagę wzrostu pod koszem, a gdy Niemcy poradzą sobie z nimi w pomalowanym, podopieczni Sergio Scariolo zawsze mogą rozrzucić piłkę po obwodzie, gdzie nie brakuje świetnych strzelców.

Doświadczenie i obecność weteranów z parkietów NBA powinny stanowić największą przewagę Hiszpanów do końca turnieju. Młodzi Niemcy zrobią wszystko, by ten koniec nastąpił już dzisiaj. Czy stać ich na zwycięstwo? Ćwierćfinały meczem Hiszpania – Niemcy zaczynamy już o 17:45! Transmisja na TVP Sport i sport.tvp.pl

Grzegorz Kordylas
fot. FIBA
Czytaj także: Tony Allen w nowym klubie!