Game-winner LeBrona ratuje Amerykanów

AP Photo

Co to był za mecz! Południowy Sudan? W zasadzie po pierwszej kwarcie Amerykanie powinni starcie z takim rywalem zamknąć. Tymczasem do przerwy do koszykarze z Czarnego Lądu prowadzili dwucyfrowo.

USA - POŁUDNIOWY SUDAN 101:100

Ostatecznie to LeBron James uratował Amerykanów od zaskakującej, a może nawet szokującej porażki. Południowy Sudan to jedna z ekip, która weźmie udział w tegorocznych Igrzyskach Olimpijskich i patrząc na to, jak zaprezentowali się na tle Amerykanów - mogą sprawić w trakcie imprezy sporo niespodzianek. Zaledwie 13 lat temu zyskali niepodległość, a wkrótce po raz pierwszy w swojej historii zagrają na Igrzyskach. To piękna historia kraju, w którym ciągle dzieją się rzeczy absolutnie tragiczne.

W starciu z Amerykanami prowadzili przez połowę spotkania. W samej końcówce Amerykanie zamknęli stratę i punkty LeBrona Jamesa dały USA prowadzenie 101:100. W odpowiedzi Carlik Jones - lider reprezentacji Południowego Sudanu, rzucił floater i mało zabrakło, by przywrócił swoją ekipę na prowadzenie. Ostatecznie ekipa z Afryki musiała uznać wyższość Amerykanów, ale i tak zaprezentowała się z bardzo dobrej strony, grając koszykówkę dynamiczną i zorientowaną na wykorzystaniu warunków fizycznych swoich graczy.

- Szczerze mówiąc, wolę takie mecze niż blow-outy - przyznał LeBron James. - Przynajmniej zostaliśmy przetestowani - dodał.

Południowy Sudan prowadził już 16 punktami, ale w drugiej połowie run 18:0 Stanów pozwolił im wrócić do gry. LBJ zanootwał w trakcie tej serii cztery asysty, a Curry trafił trójkę, która dała USA prowadzenie 79:76. Chwilę później było już 83:76, ale rywal się nie poddawał i wrócił od gry. JT Thor trafił z dystansu na 20 sekund przed końcem i goście z Afryki prowadzili 100:99. Wtedy na scenę szedł James i zakończył spotkanie spokojnie egzekwując posiadanie z własną finalizacją. USA w meczach sparingowych są 4-0.

25 punktów, sześć zbiórek i siedem asyst LeBrona. Z ławki 15 punktów i 11 zbiórek Anthony’ego Davisa. Zatem duet Lakers pokazał się z dobrej strony. Po stronie Południowego Sudanu 23 punkty, 11 zbiórek i 11 asyst Carlika Jonesa oraz 21 punktów, trzy zbiórki i dwie asysty Mariala Shayoka. Kevin Durant jeszcze nie zagrał. Zawodnik wraca po urazie łydki i niewykluczone, że wystąpi w sparingu z Niemcami - ostatnim przed wylotem USA do Paryża.